Tävlingsgruppen, resultat arkiv/ regler

Lite info att ladda ner inför tävlingar:

Infobladtavla

Checklista inför tävling

Kontrakt regler inför tävling 

Tävlingsgruppen

Nedan tävlar för Lomma tkd i kamp och poomsae dem senaste åren

 

 

———————————————

2015

 

15/ 5 Lomma Cup: Lördag

Maria Adolfsson, Emil Westerlund – Guld

Della Hospes – Brons

Jenny Björklund, Denis Axner, Nisse – Brons

16/ 5 Lomma Cup: Lördag

Alexander Månsson, Jasmine Grimém – Silver

Amelia Kammerton, Oliver Blennow – Brons
Oliver Blennow  fick även Best Fighter

6/ 2  Fujairah Open, G1 tävling                           Della – BRONS

 

2014

12-14   Jul cup Prag            Della brons

18/ 10   Rödovre och G1 klass tävling i Serbien.

Rödovre
Tindra Brons
G1 klass Serbien
Della oplacerad

4/ 10     Sv. cupen 2   – Helsingborg
Bästa klubb Poomsae
GULD Bästa Poomsaeklubben i tävlingen
GULD Norah Individuellt i största gruppen
GULD Balli vinner 30+ gruppen
GULD Jesper och Cornelia i par poomsaen

SILVER Henrik i 30+ gruppen
SILVER Cornelia, Tindra and Norah i grupp poomsaen
SILVER Jesper Individuellt

BRONS Alexander, Gustav och Jesper i grupp poomsaen
BRONS Gustav och Norah i par poomsaen
BRONS Alexander och Tindra i par poomsaen

27/ 9      Svenska cupen 1 och Mudo Open
Svenska cupen 1
Della brons
Emma silver
Mudo Open
Tindra guld

20-22/ 9   Warszawa cup Polen, avancerade
Della Silver
Emma Brons

Helsingborg OPEN  8/ 3

Resultat – Kamp:

Helsingborg Open 2014-03-08.15

GULD:        Nisse
SILVER:      Lasse, Emma,
Della, Ludvig, Zacharias
BRONS:     Tindra, Daniel
Oplacerade:  Hugo & Olle

Poomsaegänget:

Guld:  Lukas Rehn
Silver: Balli Lellinge
Brons: Cornelia Lellinge, Gustav Lellinge, Jesper Ladegaard, Norah Ladegaard

 

Trelleborg open  8-9/ 2

Della Hospes, Silver

 Arkiv resultat


2013

SM, Stockholm 7/ 12

Della Hospes, Guld

Svenska Cupen 3 i Vänersborg 9/ 11
Della Hospes, Guld

Gripen Cup   2/ 11

Nisse Berggren, Guld
Hossein Yawari , Guld
Zacharias Rooth-Frank,  Silver

Nicholas Rooth-Frank, Noah Tylemar, Lukas Rehn, Ludvig Göransson, Ludvig, Jamshid Haidary och Madhi Hussaini, Morris Friberg Numminen och Mateo Björk
9, Brons

Svenska Cupen 1, Trelleborg 14/ 9
Della Hospes Guld
Kamru Kamrani Silver

 

Copenhagen

Della Hospes Silver
Vilmer Berggren Brons

Lomma Cup  11-12/ 5

LÖRDAG:

POOMSAE
Lukas                                                                     BRONS

KAMP
Lukas (en match)                                                    GULD
Nisse (en match)                                                     GULD
Rinor (en match)                                                     SILVER
Mustafa (en match)                                                 SILVER
Noah (fyra matcher; vann två första)                      BRONS
Lasse (två matcher)                                                BRONS
Kamru (två matcher)                                               BRONS

SÖNDAG:
Vilmer (fem matcher)                                           SILVER
Della                                                                    motståndare kom inte till mattan

Malmö Open 20/ 4
Della Hospes        silver
Nisse Berggren    silver
Vilmer Berggren   brons
Lukas Rehm         silver i Poomsae

Trelleborg Open 9-10/ 2
Della Hospes

Helsingborg Open 2/ 3
Nisse Berggren           brons
Della Hospes              guld
Michelle Martyn          brons
Nicholas Roth-Frank  silver
Emma Frank               guld
Kamru Kamrani          guld, bästa fighter

2012
2012-12-01 SM och Poomsae cupen
Della Hospes, Kadett, Avancerad,  -37, brons – SM
Lukas Rehn, Minior, Nybörjare, -30, guld – Poomsaecupen

2012-10-13  Gripen Cup
Holger Berggren, Junior, Nybörjare, -55, Silver
Nisse Berggren, Master, Nybörjare, -80, Brons
Lukas Rehn, Minior, Nybörjare, -30, Brons
Noah Tylemar, Minior, Nybörjare, -40, Silver
Della Hospes, Kadett, Avancerad, -37, Guld

2012-10-03  Svenska cupen 2
Della Hospes, Kadett, Avancerad, -37, Silver

Nybörjarcupen
Lukas Rehn, Minior, Nybörjare, -30, Silver
Lukas Rehn, Minior, Nybörjare, -30, Guld Poomsae

2012-09-22    Billes Cup 
Andreas Kruuse, Minior, Nybörjare, -32
Holger Berggren, Junior, Nybörjare, -55, Brons
Nisse Berggren, Master, Nybörjare, -80, Guld
Lukas Rehn, Minior, Nybörjare, -30
Noah Tylemar, Minior, Nybörjare, -40, Silver

2012-09-22    DM
Della Hospes, Kadett, Avancerad, -37, Guld och Bästa fighter
Marcus Larsson, Senior, Avancerad, +87, Silver

2012-09-15    Wonderful Copenhagen
Della Hospes  -37 kg  Guld
Lucas Rehn    -30 kg  Brons

Lomma Cup 12-13 maj 

Lördag: Lucas Guld Poomse Oscar Guld Kamp
Söndag: Noha Tylemar  Brons, Jessica Baginski  Brons, Nelle Tylemar  Brons, Michelle  Brons, Miranda Silver, Della  Guld

Malmö Open
Lukas tog guld i Poomsae Della, tog guld i Kamp efter 2 vinster Holger Berggren, tog brons i Kamp efter 1 vinst

Helsingborg Open
Della Hospes Guld,  Lukas tog guld i Poomsae Della, tog guld i Kamp efter 2 vinster Holger Berggren, tog brons i Kamp efter 1 vinst Silver, Oskar Molin Brons

2011

Krona Cup 
Guld till Johan Larsson, Della Hospes och Oscar Molin för. Nisse Berggren silver efter att ha förlorat sista matchen med endast en poäng

Gripen cup 29 okt
Klubben kom hem med fyra guld, ett silver och ett brons.
Förstaplatserna knep Della Hospes, Johan Larsson, Holger Berggren och Oscar Molin medan silvret erövrades av Anders Larsson och bronset av Anders Wirsén

Lomma Cup 
Rehn, Lukas Poomsae Guld
Alvarsson, Ida Poomsae Silver
Olsson, My (Dam/Min) Avancerad - Guld
Hospes, Della (Dam/Min) Avancerad - Guld och bästa fighter

 2010

Lomma Cup 15 – 16/ 5
Fogelberg, Andreas (Herr/Sen) Avancerad - Guld
Fremle, Hanna (Dam/Min) Nybörjare - Guld
Hospes, Della (Dam/Min) Nybörjare - Guld
Olsson, My (Dam/Min) Avancerad - Brons
Ohlqvist, Emmie (Dam/Min) Avancerad - Brons
Ohlqvist, Per (Herr/Sen) Nybörjare - Guld i Poomsae