Ny termin – ny lokal och nya möjligheter

NY TERMIN – NYA MÖJLIGHETER

Höstterminen startar måndagen den 4 september. Då kommer vi att ha flyttat till en ny lokal och fått ett delvis nytt schema. Styrelsen och tränarna är peppade inför terminsstart och det hoppas vi att alla medlemmar också är.

 

Vi har möjlighet att nyttja lokalen veckans alla dagar, förutom tisdagar mellan kl. 1800-2000. Har ni förslag på verksamheter vi skulle kunna lägga in på (främst) fredagar och lördagar så prata med tränare. Det måste vara verksamheter som kommer våra medlemmar till gagn och ni bör vara beredda att själva ta en aktiv roll.

 

NY TERMIN – NY LOKAL

I samband med terminsstarten flyttar vi till vår nya lokal – Vinstorpsskolans idrottshall. Lokalen är större än vår nuvarande men innebär en lägre hyra. Det är dessutom nära till både tåg och bussar. En lägre hyreskostnad gör att vi kan lägga mer pengar på roliga aktiviteter för våra medlemmar.

Ingång sker genom källaringången på skolgården. Ytterkläder kan hängas av i omklädningsrummen men värdesaker tas med upp till hallen.